Netinkamas elgesys viešose vietose

Išvykos į parduotuvę, teatrą, restoraną ar apsilankymai pas gydytoją gali tapti iššūkiu kai kurių darželinukų tėvams. Mes visi turbūt esame matę klykiantį pyplį, tempiamą už rankos iš parduotuvės susinervinusios mamos. Priežastys, dėl kurių vaikai elgiasi netinkamai viešose vietose, gali būti labai įvairios. Vieną iš jų - pakitęs tėvų dėmesys. Jie taip įsijaučia į pirkinių sąrašą ar parduotuvės siūlomas akcijas, kad visiškai pamiršta ramų ir tylų vaiką. Kaip gi tada atkreipti į save dėmesį, jei ne pradedant ožiuotis, griebiant daiktus nuo lentynų ir pan.? Kita vertus, prekių ir įvairiausių pagundų gausa supermarketuose taip pat gali išbalansuoti vaiką, kuris dar neturi įgūdžių, kaip valdyti kaip lavina užgriūvančius vaizdinius, garsinius, uoslinius stimulus.

Dar viena priežastis yra vaiko amžiaus ypatumai. Apsipirkimas, apsilankymas teatre ar pas gydytoją, dažniausiai trunka per ilgai. Beprasmiška tikėtis iš darželinuko, kad dvi - tris valandas teatre, poliklinikoje ar “Akropolyje” jis bus ramus, bendradarbiaujantis ir paklusnus. Vaikas greitai pavargsta, pradeda zyzti ir reikalauti dėmesio arba tiesiog grįžti namo. Beje, jei tėvai reaguoja į tokį elgesį skirtingai negu namie ir linkę nusileisti, kad tik išvengtų viešo skandalo, netinkamas elgesys kartosis ir tikėtina kad bus vis intensyvesnis.

Parkuose ar žaidimų salėse vaikai gali pradėti neklausyti, nes yra sujaudinti daugybės teigiamų įspūdžių ir negali nusiraminti. Be to, jei tai pirmą kartą lankoma vieta, jie, aišku, norės išbandyti ribas ir gal net pasirodyti prieš kitus vaikus.

Ką daryti?

 • Išankstinis pasiruošimas ir taisyklių aptarimas:
  Informuokite vaiką iš anksto, kad vyksite į parduotuvę/polikliniką ar kitą viešą vietą. Aptarkite, kokio elgesio tikitės ir aiškiai suformuluokite netinkamo elgesio pasekmes. Jeigu vykstate į vietą, kur vaikas tikėtina nuobodžiaus, pasirūpinkite priemonėmis, kurios padėtų vaikui “prastumti” laiką ir būtų pakankamai paprastos, kad vaikas galėtų naudotis jomis savarankiškai (žaislas, knygutė, pieštukai ar pan.). Jei ruošiatės į parduotuvę, iš anksto susitarkite, kiek pinigų skirsite vaiko pageidavimams.

 • Ignoravimas:
  Ignoruokite smulkius nusižengimus ir atkreipkite dėmesį į tinkamą elgesį.

 • Pertraukėlės:
  Jeigu vaiko elgesys tampa sunkiai valdomas, taikykite pertraukėles - pvz., išveskite iš parduotuvės ir grįžkite, kai vaikas nusiramins. Svarbiausia, kad vaikas nepamirštų, kad viešose vietose galioja tos pačios taisyklės, kaip ir namie, ir kad viešos ašaros ir riksmas neišmuš jūsų iš vėžių.

 • Paskatinimų sistema:
  Galite sugalvoti paskatinimų sistemą, kai vaikas gauna nedidelę dovanėlę už tinkamą elgesį. Pvz., galite sutarti, kad jei sūnus eis šalia jūsų ir negriebs prekių iš lentynų, tai prie kasos gaus  lipduką. Surinkęs tam tikrą skaičių lipdukų jis gaus prizą.

 • Palaipsninis išmokimas:
  Dažnai vaikai netinkamai elgiasi paprasčiausiai dėl to, kad lankosi pirmą kartą toje vietoje ir nežino, kaip ten reikėtų elgtis. Galima planuoti trumpas mokomąsias išvykas į parduotuvę, restoraną, kurių metu paaiškinate vaikui, kokio elgesio iš jo tikitės ir pagiriate jei jis elgiasi tinkamai.

 • Vaiko įtraukimas į veiklą:
  Kaip jau minėjom, dažna vaikų ožiavimosi viešose vietose - nuobodulys. Įtraukdami juos į bendrą veiklą, užkirsime kelią nuoboduliui ir suteiksime galimybę išmokti naujų įgūdžių. Pvz., parduotuvėje galima “įdarbinti” darželinuką paprašant paduoti jums prekes nuo lentynos. Arba restorane leiskite pačiam rinktis patiekalą, įtraukite į bendrą  pokalbį, leiskite išsakyti savo nuomonę apie maistą, aplinką ir t.t.
 
 
Į klausimą atsakė vaikų ir paauglių psichiatrė psichoterapeutė Skirmantė Povilėnaitė
 
© Paramos vaikams centras, 2011.
 

Vykdytojai ir rėmėjai

 
     

 

 

            
Puslapio sukūrimą parėmė Europos komisijos Teisingumo, laisvės ir saugumo generalinio direktorato Daphne III programa.
Puslapyje išdėstytos pažiūros nėra oficiali Europos komisijos nuomonė.
Europos komisija nėra atsakinga už puslapyje pateiktos informacijos panaudojimą.

Latvių g. 19 A

Vilnius LT-08113, Lietuva

Tel. (8-5) 271 59 80

Mob. tel. 8 611 43567

El. paštas: info@pozityvitevyste.lt

www.pozityvitevyste.lt